Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (20)
- (30)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (23)
- (10)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (6)
- (3)
- (5)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (18)
- (16)
- (13)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (151)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (13)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (28)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (6)
- (43)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Hoefer™ Combs for HE 99X Max Submarine Electrophoresis Unit
Backless combs for use with Hoefer HE99X Max Submarine Electrophoresis Unit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Depth (Metric) Pan | 0.5 cm |
|---|---|
| Depth (English) Pan | 0.19 in. |
| For Use With (Equipment) | HE99X Max Submarine Electrophoresis Unit |
Hoefer™ Upper Buffer Chamber for SE 400 Vertical Electrophoresis Unit
Upper Buffer Chamber for SE 400 Vertical Electrophoresis Unit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ SE 250 Vertical Electrophoresis Unit Accessory, T-Spacers
For use with SE 250 vertical electrophoresis unit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Type | T-shape Spacer |
|---|---|
| Length (Metric) | 8 cm |
| For Use With (Equipment) | SE 250 Vertical Electrophoresis Unit |
| Material | PVC |
| Width (Metric) | 0.1 cm |
Hoefer™ SUB20 Maxi-Standard and SUB20C Maxi-Cooled Submarine Gel Scoop
Accessories for SUB20 Maxi-Standard and SUB20C Maxi-Cooled Submarines
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ SUB10 Mini-Plus Submarine Combs
Accessories for SUB10 Mini-Plus Submarine
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Depth (Metric) Pan | 0.5 cm |
|---|---|
| Type | Comb |
| Depth (English) Pan | 0.19 in. |
| For Use With (Equipment) | SUB10 Mini plus Submarine Unit |
Hoefer™ Universal Clamp and Cam Kit for SE 400 and SE 600 Series Units and SE 6015 Gel Caster
Universal Clamp and Cam Kit for SE 400 and SE 600 Series Units and SE 6015 Gel Caster
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ Gaskets for SE 400 and SE 600 Series Units and SE 6015 Gel Caster
Gaskets for SE 400 and SE 600 Series Units and SE 6015 Gel Caster
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | SE 400, SE 600 Series Vertical Electrophoresis Unit, SE 6015 Gel Caster |
|---|
Hoefer™ Casting Clamp Assembly for SE 245 Dual Gel Caster
Casting Clamp Assembly for SE 245 Dual Gel Caster
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ Clamp Assembly for SE 400 and SE 600 Series Units and SE 6015 Gel Caster
Clamp Assembly for SE 400 and SE 600 Series Units and SE 6015 Gel Caster
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ SUB13 Midi Submarine Combs
Accessories for SUB13 Midi Submarine
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Depth (Metric) Pan | 0.5 cm |
|---|---|
| Type | Comb |
| Depth (English) Pan | 0.19 in. |
| For Use With (Equipment) | SUB13 Midi Submarine Gel Electrophoresis Unit |
Hoefer™ Combs for HE 33 Mini Submarine Unit
Accessory parts for HE 33 Mini Submarine
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | HE33 Mini Submarine Unit |
|---|
Hoefer™ Gel Casting Accessories for HE 99X Max Submarine Units: Casting Trays
For use with Hoefer HE 99X Max Submarine Electrophoresis Units
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Foam gasket |
|---|---|
| Type | Casting Tray |
| Width (English) | 5.9 in. |
| For Use With (Equipment) | HE99X Max Submarine Electrophoresis Unit |
Hoefer™ Combs for SUB25 Maxi-Plus Submarine Gel Electrophoresis Unit
For use with SUB25 and SUB25C Units
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | SUB25 Maxi-Plus Unit |
|---|---|
| For Use With (Application) | 52 sample throughput (multi-channel pipette compatible) |
| Width (English) Gel | 9.84 in. |
Hoefer™ Drain Filters
For use with SE900 Large Format Vertical Gel Protein Electrophoresis Unit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Hoefer™ Slotted Gaskets for SE 400 and SE 600 Series Units
Slotted Gaskets for SE 400 and SE 600 Series Units
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Type | Slotted Gasket |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | SE 400, SE 600 Series Vertical Electrophoresis Unit |
| Color | Gray |
| Material | Silicone Rubber |